Květen 2017

Normální? To těžko...

9. května 2017 v 18:56 | Kristýna |  Vlákna
Pár věcí bych si ujasnila hned ze začátku - jak vlastně chápeme slovo "normální"? Normál je vlastně něco jako takový průměr, ne? Občas je v dubnu 20 stupňů, občas nula, normálně bývá tak někde mezi. Slovo "nenormální" tedy vlastně nevyjadřuje nic špatného, jenom značí to, že popisovanou věc považujeme za odchylku od průměru, od většiny.
To, co je normální a co není, je ale v podstatě subjektivní věc.

"Je normální nosit kraťasy v zimě."

No, pro vás asi ne. Ale znám jedince, kteří to tak prostě dělají. Pro ně je to normální, pro nás zmrzlíky asi moc ne.

"Je nenormální nosit kraťasy v zimě."

S tím se moc nedá nesouhlasit, že jo? Většina lidí to tak prostě nedělá.

"Je špatné nosit kraťasy v zimě."

Tohle zní trochu jinak, že ano? Těžko můžeme říct o něčem, že je to špatné jenom proto, že nám to nepřipadá normální.

Z toho tedy vlastně vyplývá jasná věc a to, že univerzální hranice normálnosti vlastně neexistují. Každý je máme nastavené jinak. Podle prostředí, ve kterém jsme vyrůstali, podle prostředí ve kterém žijeme, podle našich osobních zážitků, podle lidí, se kterými se stýkáme. Pokud nejsme plní nenávisti vůči svému okolí, můžeme pak snadno posouvat své "hranice normálnosti". Měnit názory a postoje (což je naprosto přirozené, pokud to neděláme dvacetkrát denně, že jo :D).

Na závěr připíšu pár věcí, které přijdou normální mně. Ať už jsi na ně odpovíte nadpisem tohoto článku nebo ne. :)

1. Oblékat se tak, abych byla vždycky v teple a pohodlí, vzhled je až na druhém místě.

2. Vařit "od oka".

3. Snažit se pomoci každému, kdo mě požádá.

4. Zvládat pravopis a gramatiku svého rodného jazyka.

5. Vyjadřovat svoje názory, ale nikomu je násilím necpat.

6. Snažit se minimalizovat množství odpadu, které vyprodukuju.

7. Strávit nad počítačovou hrou/seriálem klidně stovky hodin.

8. Chodit pěšky a nesnažit se všude někam dojet.

9. Čmárat na zamlžené sklo sprchového koutu nebo okna.


Co já vím. Myslím, že existují i "nenormálnější" věci. Já například považuju za nenormální stavět hrníčky hlavou dolů, ale stejně jsem to dělala. :D

Mějte se pěkně. :)

Čarodějka: Krev jejich krve

8. května 2017 v 0:57 | Kiwizak |  Wattpad
Připravuji nový fantasy příběh na Wattpadu.

Jeho námětem je vpád nepřátelské říše do království společně s temnotou, na kterou nikdo nebyl připraven. Sledovat budeme osudy hlavní hrdinky Selie, která je jednou z královský čarodějek, kterým se podařilo přežít. Mladá čarodějka se bude muset vypracovat, aby se zvedla z prachu, kam byla sražena. Taky bude pátrat po tom, co se stalo s královskou rodinou a odkud pochází všechna ta temnota. Mám na to teorii vskutku ďábelskou. :D

Společníka, tj. hlavně vedlejší postavu, mám připraveného zatím jenom jednoho. Bude jím lukostřelec Myrsen, jeden z mála, který se nevzádává naděje ani proti nejbídnějším vyhlídkám, a je ochotný něco pro to i udělat. Je to ale horká hlava, takže to s ním nebude příliš jednoduché.
A jelikož se Selie zaplete i s nelidmi, určitě se můžete těšit i na dryády a najády v mém podání.

Jako obálku jsem použila nádherný obrázek, který jsem šlohla přes pinterest. Jeho autorovi vzdávám nekonečný hold, bo je neskutečně nádherný. Odkaz je tady: https://alpha.wallhaven.cc/wallpaper/479361. Kráska na obrázku je tak nějak podobná mé představě Selie, ačkoli je upřímně mnohem hezčí, než jsem si Seliu vytvořila.

Systém magie mám částečně odvozené z TES V:Skyrim, částčně ho budu poupravovat. Chtěla bych se na magii soustředit, ale zároveň se vyhnout všelijakým kravinám. Takže to snad půjde dobře.

Na mém Wattpadu to bude do konce května, předpokládám. Zatím se tam nachází dvě sci-fi, tj. Alfabeta (o kódu, který rozhoduje o všem, trochu i o robotických augmentacích) a Mutanti (o virové mutaci a tak nějak post apokalyptickém světe s biotikem o jeho zrodu, jak se zdá).

Jo, a taky básně ze života. :)